تکنولوژی های بکار رفته در دوقلوی دیجیتال

فناوری های بکار رفته در دوقلوی دیجیتال

یک برنامه مبتنی بر دوقلوی دیجیتال شامل چهار فناوری است که امکان ایجاد یک نمایش دیجیتال، جمع آوری و ذخیره داده ها و نمایش بلادرنگ را فراهم می کند و بر اساس اطلاعات به دست آمده بینش های ارزشمندی را ارائه می دهد. از جمله فناوری های لازم برای توسعه دوقلوی دیجیتال می توان به اینترنت اشیا ، واقعیت توسعه یافته،محاسبات یا فضای ابری و هوش مصنوعی اشاره کرد. بسته به نوع کاربرد، یک فناوری خاص را می توان به میزان کم یا زیاد مورد استفاده قرار داد.
در ادامه به تشریح مختصر هرکدام از این تکنولوژی ها می پردازم:

۱- اینترنت اشیاء
اینترنت اشیاء یکی از اصلی ترین فناوری های مورد استفاده در هر برنامه مبتنی بر دوقلوی دیجیتالی است. اینترنت اشیا مفهومی بر اساس مجموعه ای از داده های به دست آمده از اشیاء دنیای واقعی با کمک حسگرها است. سپس از این داده ها برای ایجاد یک کپی دیجیتالی از شی فیزیکی استفاده می شود که می تواند تجزیه و تحلیل، دستکاری و بهینه سازی شود. بنابراین، ارزش ایجاد شده توسط IoT توسط جریان اطلاعات از طریق یک سیستم کنترل می شود. اینترنت اشیا به یک برنامه کاربردی دوقلوی دیجیتال کمک می کند تا یک نمایش مجازی را با یک شی فیزیکی در به صورت لحظه ای و بلادرنگ متصل کند و آن را دائماً به روز نگه دارد.

۲- واقعیت توسعه یافته
واقعیت توسعه یافته (XR) فناوری تجسم سازی است، که نمایش دیجیتالی از اشیاء را ایجاد می کند. قابلیت‌های XR دوقلوی دیجیتال را قادر می‌سازد تا اشیاء فیزیکی را به صورت دیجیتالی مدل‌سازی کند و به کاربران اجازه می‌دهد با محتوای دیجیتال تعامل داشته باشند.

۳-محاسبات ابری
فناوری Cloud Computing برای ذخیره سازی کارآمد و دسترسی به داده ها از طریق اینترنت استفاده می شود. از آنجایی که برنامه های مبتنی بر دوقلوی دیجیتال با حجم زیادی از داده ها کار می کنند، محاسبات ابری اجازه می دهد تا تمام داده ها را در ابر مجازی ذخیره کرده و به راحتی از هر مکانی به اطلاعات مورد نیاز دسترسی پیدا کنیم.

۴- هوش مصنوعی
هوش مصنوعی (AI) یک ابزار تحلیلی پیشرفته است که قادر به تجزیه و تحلیل خودکار داده های به دست آمده و ارائه بینش ارزشمند است. همچنین می‌تواند در مورد نتایج احتمالی پیش‌بینی کند و پیشنهاداتی را برای جلوگیری از مشکلات احتمالی ارائه دهد. در دوقلوی دیجیتال ارایه بهترین بینش ، حذف داده های نویز، دسته بندی داده ها، درک کامل قل فیزیکی و هوشمند سازی درست قل دیجیتالی ، توسط تکنیک های هوش مصنوعی انجام میپذیرد.

5/5 - (1 امتیاز)

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Call Now Buttonبرقراری تماس مستقیم با ما