چطوری برنامه نویسی رو سریع تر و عمیق تر یاد بگیریم ؟

learn faster

یکی از پرتکرار ترین سوالات در بین دانشجویان و افرادی که قصد یادگیری برنامه نویسی را دارند این است: “برنامه نویسی سریع تر و عمیق تر چگونه است؟ ” چه دانشجو ی تازه کار باشید چه یک فرد باتجربه‌ که می‌خواهد حوزه برنامه نویسی خود را تغییر دهید، قطعا تلاش میکنید نکات و ترفندهای مختلفی را برای یادگیری سریعتر برنامه نویسی پیدا کنید. برنامه نویسی یکی از مشاغل پردرآمد در بازار و یکی از جذاب ترین مشاغلی است که افراد میتوانند پیدا می‌کنند. اما یادگیری برنامه نویسی و تسلط بر آن می‌تواند سال‌ها برای یک فرد مبتدی طول بکشد.

خیلی از افراد که وقتی به طور جدی شروع به یادگیری برنامه نویسی میکنند در شروع راه از تصمیم خود برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای منصرف میشوند زیرا متوجه میشوند که برنامه نویس شدن و رسیدن به درآمد از طریق آن راه یک شبه نیست .

How-to-Learn-Programming.png

عمیق یاد بگیرید نه سریع

چطوری برنامه نویسی را سریع یاد بگیریم؟ قبل از اینکه پاسخ این سوال رو پیدا کنید دقت کنید که سریع یاد گرفتن با موثر یاد گرفتن خیلی فرق داره. برنامه نویسی یک تخصص است که باید در آن عمیق بشوید و این عمیق تر شدن نیاز به زمان دارد. پس در ابتدای کار به جای آنکه تمرکز خود را روی یادگیری سریع بگذارید، بهتر است که روش‌های یادگیری عمیق را بیاموزید.

با وجود اینکه زمان یادگیری زبان برنامه نویسی شما به نوع زبان برنامه نویسی و شیوه یادگیری شما خیلی وابسته است اما به طور کلی صرف نظر از اینکه در کدام حوزه مشغول یادگیری هستید مطالعه این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا از تلاش خود بیشترین بهره را ببرید و یاد بگیرید چطوری میتونم برنامه نویسی را موثرتر و عمیق تر یاد بگیرم ؟

تسلط پیدا کردن به اصول اولیه

تصور کنید در کلاس ریاضی مدرسه هستید شما به دروس سال گذشته تسلط پیدا کرده اید اما همکلاسیتان مثل شما برای یادگیری مطالعه ، تمرین و زمان لازم را برای یادگیری نگذاشته . خب توی کلاس شمایی که مبانی پایه رو به خوبی تمرین کرده اید موفق ترید یا همکلاسیتان؟؟؟

مثل هر زمینه ای ، درک درست از مفاهیم اولیه تاثیر به شدت مهمی در یادگیری مباحث جدید و رسیدن به موفقیت بلند مدت موثر است

پس اگر اصول اولیه را به خوبی یادنگیرید در آینده نمیتوانید مسائل پیچیده تر را سریع تر حل کنید و در حل مشکلات دشوار تر عقب میوفتید . در نتیجه اگر احساس میکنید یادگیری اصول اولیه برای شما بی اهمیت هست  بدانید که تسلط به اصول اولیه چقدر مهم است .

تمرین به صورت عملی

اگر واقعا میخواهید برنامه نویسی را یاد بگیرید باید حتما تمریناتی فراتر از آموزشی که دارید میگذرانید انجم دهید . باید هرچیزی را که در ویدیو آموزشی یا متنی که در حال مطالعه آن هستید را در محیط برنامه نویسی تمرین کنید . شاید با دیدن آموزش با خود بگیید این موضوع که خیلی ساده است اما وقتی به صورت تنها دست به کد میشوید و تلاش میکنید آن را به صورت عملی انجام دهید میبینید که چقدر از شما زمان میبرد . دیدن آموزش بدون تمرین عملی اصلا موثر نیست . تمرین عملی به شما کمک میکند تا مهارت حل مسئله خود را افزایش دهید و این همان چیزیست که هر برنامه نویس خوبی باید داشته باشد .

ایجاد چالش جدید و حل آن

کارآمد ترین راه برای یادگیری برنامه نویسی حل چالشهایی است که در حین انجام پروژه برای شما به وجود میاید این کار تجربه و دانش جدیدی به شما اضافه میکند .در زمان مشاهده دوره‌های آموزش‌ی برنامه نویسی، شما با مشکلات نسبتا عمومی سر و کار دارید و راه حل‌های افراد که به صورت مدرس آنجا هستند را می‌بینید و همزمان با آنها مشکلتان را بطرف میکنید . اما وقتی پروژه خودتان را شروع می‌کنید، بیشتر  از هر کسی به خود متکی میشوید و مجبورید که خارج از چارچوب دوره ها فکر بکنید. این چالش ها به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر به یک برنامه نویس حرفه‌ای تبدیل شوید

چالش در برنامه نویسی

منبع مفید را برای یادگیری انتخاب کنید

امروزه به لطف اینترنت و گسترش شبکه های اجتماعی با یک جستجوی ساده میتوان به بیشمار منابع آموزشی دسترسی پیدا کرد . برخی افراد تصور میکنند ثبت نام و شرکت در یک منبع آموزشی مهم نیست و رسیدن به تسلط فقط با آموزشهای رایگانی که در یوتیوب و دیگر سایت ها وجود دارد کافیست . اما توجه داشته باشید که اینکه به کی گوش میدهید تعیین میکنه که شما به کجا خواهید رسید . انتخاب یک منبع آموزشی درست به سرعت رد شما خیلی کمک میکند و کیفیت یادگیری شما را بالا میبرد . علاوه بر آموزش از یک منبع آموزشی جامع و معتبر از چند منبع کمکی دیگر مثل انجمن های پرسش و پاسخ مثل وبسایت Stackoverflow استفاده کنید از مزیت این روش این است میتوانید پاسخ سوال خود را در قالب های مختلف پیدا کنید و اگر یک راه کار برای شما جواب نداد از راه کارهای دیگر استفاده کنید

چند منبع آموزشی ایرانی و خارجی مناسب برای یادگیری برنامه نویسی

تکرار ، تمرین ، تکرار،تمرین


while(learned){
practice;
do;
}

خیلی از ما بیشتر اوقات زمانی که یک نمونه کد را می‌خوانیم ، به راحتی می‌توانیم آن را بفهمیم و درک درستی از چیزی که در هر مرحله در حال اجرا شدن است، داریم . اما اگر واقعا می‌خواهیم به یک برنامه نویس تبدیل بشویم، باید یک قدم جلو باشیم . حتما باید کد را اجرا کرده و با آن سر و کار داشته باشیم تا متوجه بشویم که واقعا چگونه کار می‌کند و بعد از آن را آنقدر تکرار کنیم تا ملکه ذهنمان شود. این تکنیک بسیار موثرتر از خواندن کد است. به یاد داشته باشید که توانایی خواندن کد با درک آن یکسان نیست.

کد را درک کنید ولی حفظ نکنید چون حفظ کد غیر ممکن است

تحمل پروسه دیباگ کردن

دیباگینگ یا حل مشکل یکی از خسته کننده‌ترین و متداول ترین مراحل هنگام برنامه نویسی است . در مواقعی پیدا کردن یک باگ یا خطای ساده ممکن است ساعت‌ها طول بکشد و زمانی که می‌خواهید باگ کد خود را پیدا کنید و آن را برطرف کنید، متوجه گذر زمان نمیشوید. این موضوع می‌تواند منجر به احساس سردرگمی یا استرس شود، در نتیجه باید یاد بگیرید که چه زمانی از مشکلات موجود دور شوید، آنها را کنار بگذارید و استراحت کنید و دوباره به حل مشکل بپردازید

به این مطلب رای دهید.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Call Now Buttonبرقراری تماس مستقیم با ما